Jak robić dobre zdjęcia? Porady
Jak robić dobre zdjęcia to pytanie niejednokrotnie zadawane przez początkujących fotografów. Wykonanie dobrego jakościowo zdjęcia wymaga talentu, praktyki i umiejętności. Przyda się też podstawowa wiedza z zakresu fotografii, dlatego dla wszystkich początkujących w tej dziedzinie przygotowaliśmy właśnie ten wpis. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najważniejsze wskazówki i informacje dotyczące wykonywania dobrych, ostrych i wyraźnych zdjęć. Jeśli interesuje Was ten temat, to zapraszamy do czytania dalej.
Jak robić dobre zdjęcia – podstawowe informacje i wskazówki
- Staraj się nie spieszyć. Wiemy, że nie jest to łatwe do zrobienia, ale przy pośpiechu ręka drży, a stres może spowodować, że coś Ci umknie. Lepiej zatem trochę poczekać, by móc wykonać dobre ujęcie.
- Korzystaj z zoomu, ale z umiarem. To wbudowana opcja aparatu, która niejednokrotnie może Ci się przydać np. gdy fotografowany obiekt znajduje się bardzo daleko lub nadzwyczaj wysoko. Niemniej jednak, jeśli masz możliwość, to podejdź do obiektu i samodzielnie dostosuj odległość aparatu, tak by uzyskać jak najlepszy efekt.
- Nie rób zdjęć „pod słońce”. Dużo lepszy efekt osiągniesz, gdy będzie ono padać z boku. Jeżeli jednak już decydujesz się na takie rozwiązanie, to doświetl fotografię lampą błyskową. Wydaje Ci się to nielogiczne? Spróbuj, a przekonasz się, że warto!
- Kadruj zdjęcia w trakcie ich robienia, a nie podczas obróbki, bo przycinając je powodujesz, iż tracą na jakości.
- Stosuj zasadę trójpodziału/złotego środka. Pozwoli Ci ona wyznaczyć najmocniejsze punkty kadru. Jak je znaleźć? Wystarczy poprowadzić przez zdjęcie dwie poziome i dwie pionowe linie. Muszą się one znajdować w takich samych odległościach od siebie. Dzięki temu uzyskasz dziewięć równych prostokątów. Miejsce, w którym zbiegną się cztery linie jest właśnie tym, którego szukasz i w którym powinieneś „umieścić” najważniejsze elementy zdjęcia. Najprościej mówiąc – to sam środek kadru. Podobnie wygląda sprawa z horyzontem i fotografowaniem krajobrazu. Horyzont nigdy nie powinien przecinać zdjęcia w połowie, ale w 1/3 lub w 2/3, bo wtedy ujęcie będzie najlepsze.
- Zanim zrobisz zdjęcie, sprawdź na podglądzie, który kadr: pionowy czy poziomy będzie lepszy.
- Rób fotografie tak, aby niebo nie stanowiło jej większości. Owszem, może się pojawić jego fragment, ale warto w tej kwestii zachować rozsądek, by nie przytłoczyć zdjęcia nadmiarem błękitu.
- Rób ujęcia z różnych pozycji np. z boku, od dołu, z góry. Czasami zmiana perspektywy pozwala osiągnąć niesamowity efekt. Co więcej, eksperymentując w tej sposób nauczyć się lepszego kadrowania i szukania nietypowych rozwiązań.
- Wybierz obiektu lub jego fragment, który chcesz sfotografować i zrób na niego zbliżenie. Musisz wiedzieć, co ma się znaleźć na zdjęciu, bo tylko wtedy osoba, która na niego spojrzy będzie wiedziała co chciałeś uwiecznić.
- Jeśli fotografujesz osoby to postaraj się, żeby na zdjęci znalazła się cała sylwetka. Nie „obcinaj” stóp ani rąk, bo to zaburzy proporcje.
- Ustawiając ostrość skup się na oczach fotografowanej osoby lub centralnym punkcie obiektu.
- Zanim naciśniesz migawkę, poszukaj „punktu zaczepienia” i czegoś, co wzbudzi Twoją ciekawość. Dlaczego? Bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyciągnie ono uwagę osoby, która później będzie patrzyła na zdjęcie.
- Postaraj się, aby fotografowany obiekt lub osoba nie wypełniły całego kadru. Dobrze, żeby na zdjęciu „znalazło się” też coś obok oraz w tle. Takie ujęcia są przyjemniejsze dla oka.
- Szukaj naturalnego źródła światła, a ciemne miejsca doświetlaj z pomocą lampy. Możesz w tym celu użyć lampy błyskowej, jednak jej zasięg jest dość ograniczony i wynosi jakieś 3-4 m.
- Postaw na prostotę. Im mniej obiektów na zdjęciu, tym lepiej, bo nie wprowadzają chaosu ani nie powodują, że fotografia wygląda na zbyt „przeładowaną” i „ciężką”.
- Jeśli możesz to samodzielnie kadruj zdjęcie, niemniej jednak gdy sytuacja Ci na to nie pozwala, korzystaj z opcji automatycznej.
- Jak robić dobre zdjęcia? Przede wszystkim nie bój się próbować, bo trening czyni mistrza. Nie przejmuj się, że ujęcia wyszły źle, a zdjęcia niewyraźne. Jeśli będziesz długo ćwiczył, to nabierzesz wprawy.
- Twórz kompozycje. Postaraj się o to, aby tło za fotografowanym obiektem było neutralne, a obok niego nie znajdowało się zbyt dużo innych elementów. Skup się na tym, co chcesz uwiecznić i tam skieruj obiektyw.
- Unikaj kontrastów, zwłaszcza gdy robisz zdjęcia w plenerze. Zbyt mocne słońce może uwidocznić mankamenty urody lub zacienić coś, co chciałeś wyeksponować, więc lepiej go unikaj i fotografuj wczesnym rankiem lub późnym popołudniem oraz wieczorem.
- Zaopatrz się w statyw. Aparat jest ciężki, a jego kilku dziesięciominutowe trzymanie w rękach może zmęczyć nadgarstek, w efekcie czego dłoń zacznie drżeć. Dlatego też na długie sesje zabieraj ze sobą statyw, na którym będziesz mógł stabilnie położyć sprzęt.
- Jeśli chcesz nadać dynamikę zdjęciu, zastosuj technikę panoramowania, czyli płynnego śledzenia ruchu obiektu aparatem, a następnie wykonaj krótkie naświetlanie.
- Nie używaj filtrów przy robieniu zdjęć, bo od jakiegoś czasu są mało popularne. Aktualnie wszystkie efekty, które zapewniały można wykonać podczas obróbki zdjęcia w programie graficznym. Lepiej zatem wykonać go w kolorze, a dopiero później nałożyć na niego filtry i zobaczyć, jaki będzie efekt końcowy. W przypadku nieciekawego rezultatu, wszystkie zmiany, których dokonałeś będziesz mógł cofnąć.
Mamy nadzieję że nasze wskazówki będą dla niejednej początkującej osoby bardzo przydatne, a co za tym idzie odwieczne pytanie jak robić dobre zdjęcia, nie będzie już takie obce.