Fotoalbumy ślubne – proces ich powstawania
25 maja 2016
Przygotowanie wizytówek do druku
25 sierpnia 2016

Jak robić dobre zdjęcia? Porady

Jak robić dobre zdjęcia to pytanie niejednokrotnie zadawane przez początkujących fotografów. Wykonanie dobrego jakościowo zdjęcia wymaga talentu, praktyki i umiejętności. Przyda się też podstawowa wiedza z zakresu fotografii, dlatego dla wszystkich początkujących w tej dziedzinie przygotowaliśmy właśnie ten wpis. Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najważniejsze wskazówki i informacje dotyczące wykonywania dobrych, ostrych i wyraźnych zdjęć. Jeśli interesuje Was ten temat, to zapraszamy do czytania dalej.

Jak robić dobre zdjęcia – podstawowe informacje i wskazówki

 • Staraj się nie spieszyć. Wiemy, że nie jest to łatwe do zrobienia, ale przy pośpiechu ręka drży, a stres może spowodować, że coś Ci umknie. Lepiej zatem trochę poczekać, by móc wykonać dobre ujęcie.
 • Korzystaj z zoomu, ale z umiarem. To wbudowana opcja aparatu, która niejednokrotnie może Ci się przydać np. gdy fotografowany obiekt znajduje się bardzo daleko lub nadzwyczaj wysoko. Niemniej jednak, jeśli masz możliwość, to podejdź do obiektu i samodzielnie dostosuj odległość aparatu, tak by uzyskać jak najlepszy efekt.
 • Nie rób zdjęć „pod słońce”. Dużo lepszy efekt osiągniesz, gdy będzie ono padać z boku. Jeżeli jednak już decydujesz się na takie rozwiązanie, to doświetl fotografię lampą błyskową. Wydaje Ci się to nielogiczne? Spróbuj, a przekonasz się, że warto!
 • Kadruj zdjęcia w trakcie ich robienia, a nie podczas obróbki, bo przycinając je powodujesz, iż tracą na jakości.
 • Stosuj zasadę trójpodziału/złotego środka. Pozwoli Ci ona wyznaczyć najmocniejsze punkty kadru. Jak je znaleźć? Wystarczy poprowadzić przez zdjęcie dwie poziome i dwie pionowe linie. Muszą się one znajdować w takich samych odległościach od siebie. Dzięki temu uzyskasz dziewięć równych prostokątów. Miejsce, w którym zbiegną się cztery linie jest właśnie tym, którego szukasz i w którym powinieneś „umieścić” najważniejsze elementy zdjęcia. Najprościej mówiąc – to sam środek kadru. Podobnie wygląda sprawa z horyzontem i fotografowaniem krajobrazu. Horyzont nigdy nie powinien przecinać zdjęcia w połowie, ale w 1/3 lub w 2/3, bo wtedy ujęcie będzie najlepsze.
 • Zanim zrobisz zdjęcie, sprawdź na podglądzie, który kadr: pionowy czy poziomy będzie lepszy.
 • Rób fotografie tak, aby niebo nie stanowiło jej większości. Owszem, może się pojawić jego fragment, ale warto w tej kwestii zachować rozsądek, by nie przytłoczyć zdjęcia nadmiarem błękitu.
 • Rób ujęcia z różnych pozycji np. z boku, od dołu, z góry. Czasami zmiana perspektywy pozwala osiągnąć niesamowity efekt. Co więcej, eksperymentując w tej sposób nauczyć się lepszego kadrowania i szukania nietypowych rozwiązań.
 • Wybierz obiektu lub jego fragment, który chcesz sfotografować i zrób na niego zbliżenie. Musisz wiedzieć, co ma się znaleźć na zdjęciu, bo tylko wtedy osoba, która na niego spojrzy będzie wiedziała co chciałeś uwiecznić.
 • Jeśli fotografujesz osoby to postaraj się, żeby na zdjęci znalazła się cała sylwetka. Nie „obcinaj” stóp ani rąk, bo to zaburzy proporcje.
 • Ustawiając ostrość skup się na oczach fotografowanej osoby lub centralnym punkcie obiektu.
 • Zanim naciśniesz migawkę, poszukaj „punktu zaczepienia” i czegoś, co wzbudzi Twoją ciekawość. Dlaczego? Bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyciągnie ono uwagę osoby, która później będzie patrzyła na zdjęcie.
 • Postaraj się, aby fotografowany obiekt lub osoba nie wypełniły całego kadru. Dobrze, żeby na zdjęciu „znalazło się” też coś obok oraz w tle. Takie ujęcia są przyjemniejsze dla oka.
 • Szukaj naturalnego źródła światła, a ciemne miejsca doświetlaj z pomocą lampy. Możesz w tym celu użyć lampy błyskowej, jednak jej zasięg jest dość ograniczony i wynosi jakieś 3-4 m.
 • Postaw na prostotę. Im mniej obiektów na zdjęciu, tym lepiej, bo nie wprowadzają chaosu ani nie powodują, że fotografia wygląda na zbyt „przeładowaną” i „ciężką”.
 • Jeśli możesz to samodzielnie kadruj zdjęcie, niemniej jednak gdy sytuacja Ci na to nie pozwala, korzystaj z opcji automatycznej.
 • Jak robić dobre zdjęcia? Przede wszystkim nie bój się próbować, bo trening czyni mistrza. Nie przejmuj się, że ujęcia wyszły źle, a zdjęcia niewyraźne. Jeśli będziesz długo ćwiczył, to nabierzesz wprawy.
 • Twórz kompozycje. Postaraj się o to, aby tło za fotografowanym obiektem było neutralne, a obok niego nie znajdowało się zbyt dużo innych elementów. Skup się na tym, co chcesz uwiecznić i tam skieruj obiektyw.
 • Unikaj kontrastów, zwłaszcza gdy robisz zdjęcia w plenerze. Zbyt mocne słońce może uwidocznić mankamenty urody lub zacienić coś, co chciałeś wyeksponować, więc lepiej go unikaj i fotografuj wczesnym rankiem lub późnym popołudniem oraz wieczorem.
 • Zaopatrz się w statyw. Aparat jest ciężki, a jego kilku dziesięciominutowe trzymanie w rękach może zmęczyć nadgarstek, w efekcie czego dłoń zacznie drżeć. Dlatego też na długie sesje zabieraj ze sobą statyw, na którym będziesz mógł stabilnie położyć sprzęt.
 • Jeśli chcesz nadać dynamikę zdjęciu, zastosuj technikę panoramowania, czyli płynnego śledzenia ruchu obiektu aparatem, a następnie wykonaj krótkie naświetlanie.
 • Nie używaj filtrów przy robieniu zdjęć, bo od jakiegoś czasu są mało popularne. Aktualnie wszystkie efekty, które zapewniały można wykonać podczas obróbki zdjęcia w programie graficznym. Lepiej zatem wykonać go w kolorze, a dopiero później nałożyć na niego filtry i zobaczyć, jaki będzie efekt końcowy. W przypadku nieciekawego rezultatu, wszystkie zmiany, których dokonałeś będziesz mógł cofnąć.

Mamy nadzieję że nasze wskazówki będą dla niejednej początkującej osoby bardzo przydatne, a co za tym idzie odwieczne pytanie jak robić dobre zdjęcia, nie będzie już takie obce.