Papeteria ślubna: Jak wybrać wymarzone zaproszenia i dodatki?
1 sierpnia 2023
kalendarz
Jak stworzyć własny kalendarz? Poradnik krok po kroku
27 września 2023

Tradycyjne albumy na zdjęcia coraz częściej ustępują miejsca nowoczesnym i trwalszym formom przechowywania fotografii. Fotoksiążka a fotoalbum – czym się różnią i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością? Choć z pozoru podobne, każde z tych rozwiązań zapewnia inne możliwości. W tym artykule wyjaśniamy podstawowe zachodzące między nimi różnice. Dowiedz się więcej i wybierz najlepszą opcję dla siebie!

Fotoksiążka a fotoalbum – co łączy te dwa produkty?

Zarówno fotoalbum, jak i fotoksiążka to nowoczesny, a zarazem elegancki sposób na utrwalenie zapisanych na fotografiach momentów. Choć większość z nas przechowuje zdjęcia w pamięci urządzeń mobilnych, trudno zaprzeczyć, że niektóre wspomnienia wymagają szczególnej oprawy. Dzięki fotoalbumom i fotoksiążkom mamy możliwość stworzenia niepowtarzalnych pamiątek, które za każdym razem, gdy po nie sięgniemy, będą wywoływać w nas uśmiech, wzruszenie lub inne pozytywne emocje.

Fotoalbumy i fotoksiążki są doskonałą, a przede wszystkim trwalszą alternatywą dla tradycyjnych albumów. Ich główną zaletą, a zarazem cechą wspólną, jest wysoka jakość prezentowanych fotografii, solidne wykonanie i możliwość personalizacji. Zatem czym się różni fotoalbum od fotoksiążki i które rozwiązanie wybrać?

Czym się różni fotoksiążka od fotoalbumu?

Zarówno przeznaczenie, jak i forma każdego ze wspomnianych rozwiązań są do siebie zbliżone. Fotoalbumy i fotoksiążki to oryginalny i estetyczny sposób na zachowanie szczególnych momentów w formie indywidualnego, personalnego albumu. Tym, co je od siebie odróżnia, jest przede wszystkim sposób wykonania i wykorzystywane w tym celu technologie. Aby odpowiedzieć na pytanie: „co będzie lepsze – fotoalbum czy fotoksiążka?”, warto przyjrzeć się bliżej każdemu z rozwiązań.

Fotoksiążka

Fotoksiążka to znacznie więcej niż tradycyjny album fotograficzny. To nowoczesna, estetyczna i stylowa forma prezentacji uwiecznionych na zdjęciach wspomnień. W przypadku fotoksiążki fotografie nie są wklejane na strony, lecz drukowane na papierze kredowym o gramaturze 170g. Tego typu papier wiernie oddaje kolory zdjęć i, w przeciwieństwie do swoich grubszych odpowiedników, doskonale nadaje się do klejenia. Karty mogą zostać uzupełnione wybranym cytatem lub hasłem, które ma dla nas szczególne znaczenie.

Do każdej ze stron możemy również dodać niewielkie i zabawne grafiki, a same zdjęcia podkreślić lub ozdobić, np. poprzez wyjątkową ramkę czy inną oprawę. Fotoksiążka to połączenie tradycji z nowoczesnością. To doskonała alternatywa dla znanych nam wszystkim albumów, która zapewnia nieskończone możliwości tworzenia pamiątek według własnego gustu i stylu.

Fotoksiążka może mieć różne rozmiary oraz układ (zazwyczaj jest to format A4 pion, poziom lub 21x21cm). Dobre drukarnie oferują możliwość wyboru eleganckiej, gotowej okładki, dostosowanej do okoliczności, lub stworzenia jej samodzielnego, w pełni spersonalizowanego projektu.

Podczas projektowania fotoksiążki w formacie A4 trzeba pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad, dzięki którym efekt końcowy będzie w pełni estetyczny. Strony powinny być przygotowane z 2mm marginesem do ścięcia (w formacie 214x301mm). Teksty nie mogą z kolei znajdować się zbyt blisko grzbietu i krawędzi cięcia.

fotoksiążka z własnych zdjęć na prezent

Fotoalbum

Fotoalbumy mają zazwyczaj format 30x30cm (po otwarciu 60×30 cm), w wybrane do nich zdjęcia zostają wydrukowane na sztywnych rozkładówkach. Podobnie jak w przypadku fotoksiążki, ich głównym celem jest estetyczne i ponadczasowe uwiecznienie fotografii w nowoczesnej i solidnej oprawie. Fotoalbum to produkt, dzięki któremu możemy zachować najpiękniejsze wspomnienia na sztywnych kartach, tak by cieszyć się nimi w dowolnym momencie. Możliwość personalizacji i dodawania własnych tekstów lub ozdób sprawia, że każdy egzemplarz będzie szczególny i niepowtarzalny.

Profesjonalne drukarnie do tworzenia fotoalbumów wykorzystują wysokojakościowe papiery, które w połączeniu z nowoczesnymi urządzeniami drukującymi pozwalają uzyskać doskonały efekt wydruku. Rozkładówki fotoalbumów są drukowane na papierach ozdobnych lub fotograficznych, o wyższych gramaturach niż w przypadku papieru kredowego, wykorzystywanego w fotoksiążkach. Dzięki temu kolory na fotografiach prezentują się wyjątkowo intensywnie i wydają się żywe, a przejścia między barwami i odcieniami są płynne i harmonijne.

Dodatkowym etapem w procesie tworzenia fotoalbumów jest montaż z pomocą wysokiej klasy urządzeń introligatorskich. Po wydrukowaniu rozkładówki są bigowane, czyli w specjalny sposób zaginane, aby równo i estetycznie rozkładały się na środku. Następnie zostają ze sobą połączone za pomocą specjalnych przekładek, bez konieczności zgrzewania, czy naświetlania. Dzięki temu karty fotoalbumów są sztywniejsze i otwierają się na płasko. Taka metoda pozwala nie tylko na najwyższą precyzję łączeń, ale także doskonały wygląd gotowych produktów.

Fotoalbum a fotoksiążka – różnice

Choć na pierwszy rzut oka opisane powyżej produkty są do siebie podobne, każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Czym się różni fotoksiążka od fotoalbumu? Oto podstawowe różnice:

 • grubość stron – fotoalbum charakteryzuje się stosunkowo sztywnymi, grubszymi stronami, co wynika z zastosowaniu papieru o wyższej gramaturze. Właśnie dlatego tego typu album jest zazwyczaj bardziej masywny, cięższy i większy. W przypadku fotoksiążki kartki są delikatniejsze, cieńsze i bardziej elastyczne, wykonana najczęściej z papieru kredowego 170g. Dzięki temu mogą jednak zmieścić więcej stron i, co za tym idzie, więcej zdjęć. Są także nieco lżejsze. Grubość stron ma też związek z późniejszą oprawą – grubsze papiery nie nadają się do oprawy klejonej, dlatego kartki fotoksiążek są cieńsze niż karty fotoalbumów,
 • sposób łączenia i rozkładania – fotoalbum możemy rozłożyć na płasko, nie zaginając przy tym stron i nie zniekształcając ich powierzchni w okolicy łączenia. Grzbiet fotoksiążki jest zazwyczaj widoczny, podobnie jak w przypadku zwykłych książek. W związku z tym na etapie projektowania trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by nie umieszczać istotnych szczegółów fotografii zbyt blisko środkowej linii, ponieważ strony są delikatnie wciągnięte w grzbiet,
 • ilość zdjęć – w fotoksiążkach możemy użyć znacznie większej ilości zdjęć niż w fotoalbumie. Standardowo przy 40-stronnicowej fotoksiążce mamy możliwość wyboru aż 120-160 fotografii. Biorąc pod uwagę, że najgrubsze fotoksiążki mogą mieć nawet 100 stron, możliwości są naprawdę ogromne. Standardowe fotoalbumy mają natomiast 10 rozkładówek, na których mieści się ok. 60 zdjęć. Maksymalna ilość rozkładówek to 13, przez co ostatecznie do projektu można wykorzystać znacznie mniej fotografii,
 • projektowanie – jedną z głównych cech fotoalbumu jest rozkładówka. Tworząc projekt, powinniśmy więc traktować dwie sąsiadujące ze sobą strony jako spójną całość (to ważne np. przy zdjęciach typu panorama). Projektując fotoksiążkę, skupiamy się na poszczególnych stronach, traktując każdą z nich jako osobną kompozycję.

 

Fotoksiążka i fotoalbum – idealny prezent na wiele okazji

Mimo pojawiających się między nimi różnic, zarówno fotoksiążka, jak i fotoalbum to oryginalny pomysł na prezent, który sprawdzi się w przypadku wielu ważnych i wyjątkowych okazji. Tego typu spersonalizowany i pełen pozytywnych emocji upominek będzie niezastąpionym źródłem radości i pozwoli uwiecznić szczególne chwile oraz cudowne wspomnienia na długi czas. Fotoksiążka i fotoalbum będą doskonałym prezentem m.in. podczas takich wydarzeń jak:

 • ślub i wesele – spersonalizowany album ze zdjęciami pary młodej i ich wspólnych chwil może być pięknym prezentem ślubnym. Może również stanowić formę pamiątki po tym wyjątkowym i niepowtarzalnym dniu,
 • rocznice i jubileusze – świętowanie rocznicy związku, małżeństwa, czy innej ważnej daty można uczcić poprzez stworzenie fotoksiążki lub fotoalbumu z najważniejszymi wspomnieniami z ostatnich lat,
 • urodziny – indywidualny album z fotografiami solenizanta od dzieciństwa aż po obecny czas może być oryginalnym i osobistym prezentem urodzinowym, który przywoła cudowne wspomnienia i pozwoli cieszyć się tą chwilą na długo,
 • narodziny dziecka – fotoksiążka lub fotoalbum to także świetny upominek dla nowo upieczonych rodziców. Album z pierwszymi chwilami życia ich dziecka może być wyjątkowym prezentem np. z okazji chrztu, czy pierwszych urodzin,
 • podróże – tego typu album ze zdjęciami sprawdzi się także jako pamiątka po niezapomnianych wakacjach, czy wyjątkowej podróży,
 • okazje rodzinne – taki prezent z pewnością warto wręczyć bliskiej osobie np. podczas ważnych świąt, takich jak święta Bożego Narodzenia, Dzień Matki, czy Dzień Ojca,
 • prezent dla przyjaciela – jeśli chcemy podarować coś wyjątkowego bliskiej naszemu sercu osobie, fotoalbum lub fotoksiążka ze wspólnymi wspomnieniami może być niezwykle poruszającym i pełnym wzruszeń prezentem.

Fotoalbum czy fotoksiążka – co wybrać?

Choć na pierwszy rzut oka fotoalbum i fotoksiążka to podobne produkty, nie są one tym samym. Fotoalbumy są zdecydowanie bardziej ekskluzywnym produktem niż fotoksiążki, ponieważ są wykonane z lepszych materiałów i inną technologią. Główne różnice jak możemy między nimi wskazać to: grubość stron, gramatura i jakość papieru, sposób wykonania i rozkładania, maksymalna ilość użytych do projektu zdjęć, technologia nadruku czy sposób projektowania. Wybór między fotoksiążką a fotoalbumem zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Zarówno fotoksiążka, jak i fotoalbum są doskonałym prezentem na różne wyjątkowe okazje, takie jak ślub, urodziny, rocznice czy ważne święta rodzinne. Pozwalają trwale i estetycznie uwiecznić ważne i szczególne wspomnienia. Większy, bardziej masywny i solidny fotoalbum z pewnością sprawdzi się jako efektowny upominek dla młodej pary, czy świeżo upieczonych rodziców. Z kolei lżejsza, mniejsza i bardziej poręczna fotoksiążka będzie doskonałym pretekstem, by przywołać wspomnienia z wakacji, czy urodzin.

Niezależnie od okazji warto pamiętać, że znaczenie ma nie tylko forma, ale i jakość albumu. Nasza profesjonalna drukarnia Wrocław oferuje zarówno fotoksiążki, jak i fotoalbumy. Gwarantujemy doskonałe wykonanie, nowoczesne technologie nadruku, a także indywidualne podejście do każdego zlecenia. Tym, co nas wyróżnia, jest dbałość o detale i duża elastyczność.

Wiemy, że każde zlecenie jest wyjątkowe, dlatego do każdego podchodzimy z należytym zaangażowaniem i uwagą. W trosce o zadowolenie tych, którzy nam zaufali, oferujemy profesjonalne doradztwo i wsparcie techniczne na każdym etapie współpracy. Poznaj całą naszą ofertę i już dziś wybierz produkt na miarę swoich potrzeb!