Ślub zimą – praktyczne porady
8 września 2017
Zdjęcia plenerowe – praktyczne informacje
15 marca 2018

Przegląd trendów wnętrzarskich: fototapety ze zdjęć

Planując remont albo zakup nowego mieszkania na pewno przeglądasz czasopisma i broszury poświęcone podobnej tematyce, analizujesz trendy wnętrzarskie i szukasz inspiracji w sieci. Niezależnie od tego czy cenisz nowoczesność, czy też jesteś miłośnikiem stylu retro, chcesz, by Twoje nowe lokum było przytulne. Ciekawy klimat pomogą Ci stworzyć fototapety ze zdjęć.

Trendy wnętrzarskie zmieniają się niezwykle szybko

Jeśli możesz sobie pozwolić na częste dokonywanie zmian w swoim domu/mieszkaniu, wybierz takie kolory i meble, które podobają Ci się w danej chwili. Po kilku sezonach bez żalu się ich pozbędziesz. Jeśli jednak nie lubisz częstych zmian, albo nie możesz sobie na nie pozwolić, musisz dobrze przemyśleć swoje wybory. Trendy wnętrzarskie zmieniają się bardzo szybko i nie zawsze warto ślepo za nimi podążać. Niektóre rozwiązania sprawdzały się dobrze dziesięć lat temu i będą cenione za kolejnych dziesięć. Inne to chwilowa moda. Lepiej wybierać te pierwsze, a wystrój wnętrza zmieniać od czasu do czasu dodatkami.

Fototapety ze zdjęć – chwilowa moda?

Absolutnie nie! Fototapety modne są od wielu sezonów i nic nie wskazuje na to, by wkrótce miały zniknąć z naszych ścian. To doskonały sposób na ożywienie wnętrza bez dużych nakładów finansowych. Fototapety pasują zarówno do nowoczesnych mieszkań, jak i domków urządzonych w starym stylu. Warto przy tym zauważyć, że fototapety ze zdjęć to również dokonały sposób na uchwycenie i zatrzymanie ważnych dla nas chwil.

Fototapetę umieszcza się zazwyczaj na jednej ścianie w pomieszczeniu. Może to być ściana centralna, ale także jakaś mniejsza ścianka działowa. Ważne jedynie, by była dobrze wyeksponowana i nie zasłonięta nadmiarem mebli czy dodatków. Gotową fototapetę kupimy w niektórych większych sklepach papierniczych, a już na pewno w galeriach z artykułami wnętrzarskimi. Jeśli jednak cenimy oryginalność, warto zlecić wykonanie fototapety ze zdjęć, którymi dysponujemy.

Jak powstają fototapety ze zdjęć?

Jeśli dysponujesz ważnym dla Ciebie zdjęciem i chcesz, by zajęło honorowe miejsce w Twoim domu, możesz poprosić o wykonanie fototapety. Wystarczy zgłosić się wraz z fotografią do drukarni, która realizuje podobne usługi. Fototapety ze zdjęć nie mogą być wykonane na byle jakim podłożu, dlatego warto wcześniej zapytać, na jakim podłożu drukuje wybrana przez Ciebie drukarnia. Zwykle druk wykonywany jest ploterze pigmentowym lub eco-solwentowym na specjalnych podłożach dedykowanych do fototapet (np. papier lateksowy, fizelina albo podłoże Wall Decor). Podłoża różnią się trwałością i gramaturą, a także stopniem kamuflowania nierówności na ścianach.

Jeśli chcesz, by nadruk na Twojej fototapecie miał wysoką jakość, nie możesz dostarczyć do drukarni byle jakiego zdjęcia. Fotografia powinna być ostra i wyraźna. Kolory nie mają większego znaczenia, ponieważ fototapeta może byś wykonana zarówno w kolorze jak i szarościach. Dla pracowników drukarni nieistotne jest również, co znajduje się na zdjęciu.