Jak robić dobre zdjęcia?
29 czerwca 2016
Programy do obróbki zdjęć
8 września 2016

Przygotowanie wizytówek do druku – podstawy

Masz już projekt wizytówki, a teraz czeka Cię jej przygotowanie do druku? Nie martw się, to nic trudnego! Wystarczy znać podstawy DTP i pamiętać o kilku kluczowych aspektach. Reszta to kwestia wprawy. Niemniej, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek, które pomogą Ci prawidłowo wykonać wszystkie niezbędne kroki.

Przygotowanie wizytówek do druku – porady

  1. W branży drukarskiej, ze względu na kolor, wyróżnia się trzy rodzaje wizytówek: 4+4, czyli dwustronny druk wizytówki w pełnym kolorze, 4+1, czyli obustronny druk wizytówki, z tym że jej frontalna część jest w pełnym kolorze, a tylna w jednym oraz 4+0 – jednostronny druk wizytówki, której przednia część wykonywana jest w pełnym kolorze, natomiast tył pozostaje biały. Zlecając wydruk nie zapomnij dookreslić, w którym z powyższych typów ma ona zostać wykonana. Oczywiście uwzględnij to również w trakcie przygotowywania projektu.
  2. Większość wizytówek drukowanych w Polsce ma dwa rozmiary: 90 mm x 50 mm (postać horyzontalna) oraz 50 mm x 90 mm (postać wertykalna). Naturalnie można je również przygotować w niestandardowych rozmiarach np. 50 mm x 85 mm, jednak jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej popularne.
  3. Pamiętaj o 2,5 mm marginesach. Staraj się umieszczać wszystkie istotne elementy projektu np. logo, napisy, grafiki maksymalnie w tej odległości od krawędzi wizytówki. Dlaczego? Bo wtedy zyskasz pewność, że w trakcie druku żaden z nich nie zostanie przez przypadek przycięty, a to zepsułoby końcowy efekt.
  4. Nie zapominaj o stosowaniu spadów. Minimalne powinny wynosić 2 mm.

  5. Miej na uwadze fakt, że w poligrafii wszystkie wydruki wykonuje się przy zastosowaniu palety CMYK. A zatem, jeśli chcesz, by barwy Twojej wizytówki były nasycone, to koniecznie zmień paletę RGB na składową koloru.
  6. Wiedz, że dobrą jakość wydruku gwarantuje ustawienie rozdzielczości 300 dpi.

  7. Przed oddaniem pliku do wydruku zamień wszystkie obecne w projekcie czcionki na krzywe, czyli obiekty wektorowe. Dlaczego to takie ważne? Bo może się okazać, że drukarnia z której usług będziesz korzystał nie dysponuje wybranym przez Ciebie fontem, a więc czcionka po otwarciu pliku zostanie zamieniona na domyślną np. Arial, a to zepsuje cały design.
  8. Wszystkie zastosowane przez Ciebie efekty specjalne powinieneś zamienić na mapy bitowe. Powód? Ten sam, co w przypadku czcionek.

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pozwoli Wam szybko uporać się z przygotowaniem pliku do druku, a efekt który osiągniecie okaże się dla Was zadowalający.