Fototapeta z wakacji – zatrzymaj lato
19 czerwca 2017
Zaproszenia ślubne
22 sierpnia 2017

Drukarnia Gutenberg początki

Historia Wrocławia, jak i niektórych zlokalizowanych na terenie miasta obiektów była bardzo burzliwa. Przez lata toczyły się dyskusje, czy miasto jest bardziej polskie czy niemieckie. Obecnie Wrocław stał się bardzo ważnym punktem na mapie Polski – organizatorem wielu dużych imprez kulturalnych i sportowych, a także miejscem, w którym prężnie rozwija się przemysł, także poligraficzny. W nawiązaniu do przemysłu poligraficznego należy wspomnieć nieco o początkach działalności naszej drukarni. Drukarnia Gutenberg początki to przecież nie tylko chwytliwa nazwa.

Kim był Gutenberg?

Johannes Gutenberg to postać, o której w latach szkolnych słyszał każdy, choć nie każdy pamięta. Gutenberg uznawany jest za światowego twórcę przemysłowej metody druku. Powstanie druku datuje się umownie na 1450 rok, kiedy to niemiecki rzemieślnik, złotnik i drukarz użył pierwszej ruchomej czcionki. Gutenberg samodzielnie opracował wersję metalowych czcionek oraz skonstruował aparat do ich odlewania. Co istotne – używał nieznanych dotychczas wymiennych matryc. Zaprojektował również własną wersję prasy drukarskiej, a następnie otworzył pierwsze, duże wydawnictwo. Gutenbergowi przypisuje się również stworzenie krojów pism używanych do druku oraz opracowanie podstawowych zasad składu tekstu. Za najdoskonalszą publikację wynalazcy druku uznaje się „Biblię Gutenberga”, powstałą w latach 1452-1455.

Skąd pomysł na taką nazwę?

Omawiając temat Drukarnia Gutenberg  należy wyjaśnić skąd wzięła się nazwa naszej drukarni. Co oczywiste, pochodzi od nazwiska wspomnianego wyżej wynalazcy przemysłowej metody druku. Gutenberg to świetny przykład osoby pomysłowej, zaangażowanej, prawdziwego pasjonata, który przyczynił się do rozwoju drukarstwa w Europie, w tym także i w Polsce. Świadomie czy nie – mocno wpłynął na to, co w branży poligraficznej działo się później. Polska była dziewiątym z kolei krajem, do którego dotarli następcy Gutenberga, drukarze z Niemiec.

Pierwsze drukarnie we Wrocławiu

Pierwsze wzmianki na temat wrocławskich drukarzy dotyczą lat 1475-1482, kiedy to działał Kasper Elyan. Znanym przedsiębiorstwem drukarskim była również księgarnia nakładowa Kornów, którą w 1732 roku założył Jan Jakub Korn. Księgarnia wydawała polskie książki i podręczniki. W 1793 roku Jan Bogumił Korn otworzył pierwszą prawdziwą drukarnię, w której drukowano przede wszystkim podręczniki szkolne i literaturę dla młodzieży.

Drukarnia Wrocław – Gutenberg początki a czasy współczesne

Nasz zespół tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą na temat znanego od lat druku tradycyjnego. Pracę w branży zaczynaliśmy tak jak wszyscy, ale ze znacznie większym zaangażowaniem i umiejętnością odpowiadania na potrzeby klientów. Współcześnie posiadamy ogromną wiedzę na temat druku cyfrowego i innych nowoczesnych technik drukarskich. Współpracujemy z klientami indywidualnymi i biznesowymi, zawsze na czas świadcząc usługi najwyższej jakości. Prawdopodobnie nie wpłyniemy na dalsze losy branży drukarskiej tak mocno jak Gutenberg, ale z całą pewnością będziemy stale ulepszać nasze usługi, dążąc do maksymalnej satysfakcji naszych klientów.