Przygotowania do ślubu
28 września 2018
Wybór fototapety
30 stycznia 2019

Dobrej jakości zdjęcia do fototapet

W ostatnich latach notujemy wzrost zainteresowania artykułami dekoracyjnymi, jakimi są fototapety. Powstało wiele sklepów, które oferują gotowe fototapety, fototapety na wymiar oraz naklejki ścienne. Niestety sklepy te nie są w stanie spełnić oczekiwań klientów, którym nie zależy na gotowej fototapecie, a na wydruku z prywatnego zdjęcia. Tego typu usługę świadczą drukarnie. Dla pracowników drukarni nie jest ważne, co znajduje się na fotografii. Zdjęcia do fototapet muszą mieć jednak dobrą jakość.

Fototapety ze zdjęć

Fototapeta powstała na podstawie prywatnego zdjęcia może pełnić dwie funkcje. Przede wszystkim jest sposobem na niebanalny wystrój pomieszczeń. To oryginalna ozdoba, która nadaje wnętrzu charakteru, przyciąga wzrok i przywołuje miłe wspomnienia. W tym miejscu dochodzimy do drugiej funkcji takiej fototapety – pełni rolę podobną do ramki z rodzinnym zdjęciem. Przypomina o osobach, miejscach czy wydarzeniach z przeszłości.

Zdjęcia do fototapet – tematyka i kolorystyka

fototapetyZdjęcie, które trafia do drukarni w celu powielenia i stworzenia fototapety może być zarówno kolorowe, jak i czarno-białe. Tak naprawdę wszystko zależy od stylu, w jakim urządzono mieszkanie, do którego trafi fototapeta, jak i indywidualnych upodobań klientów.

Pracowników drukarni nie interesuje, co znajduje się na fotografii – tematyka jest naprawdę dowolna. Da się jednak zauważyć, że większość klientów dostarcza zdjęcia przedstawiające bliskie osoby, bardzo udane i oryginalne fotografie z wakacji bądź zdjęcia przedstawiające konkretne przedmioty lub ich detale.

Jakość zdjęć do fototapet

Zdjęcie, na podstawie którego zostanie wykonana fototapeta, musi mieć odpowiednią rozdzielczość. W przypadku bardzo dużych fototapet istotne są także wymiary fotografii. Pamiętajmy, że zostanie ona wielokrotnie powiększona.

Najczęściej wykorzystuje się zdjęcia o rozdzielczości minimum 72 dpi. Najlepiej, gdy na każdy 1 m² wydruku przypada 2000 pikseli, a absolutnym minimum jest 1000 pikseli. Im więcej, tym nadruk na fototapecie będzie lepszej jakości. Jeśli nie mamy pewności, jak fotografia będzie prezentowała się po powiększeniu, przed przystąpieniem do ostatecznego wydruku warto zamówić jego próbkę.

Fototapeta z własnego zdjęcia

Podczas składania zamówienia na fototapetę z własnego zdjęcia należy podjąć decyzję odnośnie podłoża. Specjalne podłoża dedykowane do fototapet są wytrzymałe, odporne na drobne uszkodzenia mechaniczne czy działanie wilgoci. Ważne także, by nadruk nie niszczył się na skutek działania promieni słonecznych.

Większość zakładów drukarskich oferuje możliwość wykonania fototapety na podkładzie fizelinowym lub papierze lateksowym. Bardzo wymagający klienci mogą skorzystać z naszej oferty i wybrać fototapety drukowane na ploterze pigmentowym, na specjalnym bawełnianych podłożu do fototapet. Szerokość takiej fototapety uzależniona jest od szerokości danej rolki materiału, natomiast długość klienci mogą określić samodzielnie.