Nowoczesna drukarnia cyfrowa realizuje usługi w oparciu o najnowsze technologie, a zatem drukuje z wykorzystaniem innowacyjnych metod i urządzeń, a także prezentuje nowoczesne podejście do obsługi klienta. Wiele zleceń przyjmowanych jest drogą elektroniczną – klient przesyła pliki w odpowiednim formacie i dokładnie opisuje zlecenie, po czym oczekuje na jego realizację. Jeśli są to materiały gotowe do druku, wydruki może odebrać w krótkim terminie. Natomiast, jeśli konieczne jest przygotowanie materiałów do druku, tempo wykonania prac zależy od ich zakresu.
Jak przygotować plik do druku?
Na stronie internetowej drukarni znajdują się informacje o akceptowanych typach plików i maksymalnej wielkości załączników. W przypadku naszej drukarni przesłanie plików w innym formacie wymaga wcześniejszego uzgodnienia.
Zapisanie pliku we właściwym formacie jest bardzo ważne, ponieważ, ze względu na różne wersje oprogramowania graficznego wykorzystywanego przez grafika i drukarnię, pozwoli na uniknięcie błędów przy jego dalszej eksploracji. Zawsze należy wybierać format rekomendowany w przypadku wykorzystywanej przez drukarnię technologii druku. Dlatego też przed ostatecznym formatowaniem pliku, warto dokładnie zapoznać się z zamieszczoną na stronie www ofertą drukarni bądź nawiązać kontakt mailowy lub telefoniczny z pracownikami tejże drukarni.
Projekt a gotowy wydruk
Część klientów dopuszcza wprowadzanie drobnych modyfikacji w projekcie graficznym, inni chcą, by gotowy wydruk nie różnił się niczym od wersji przedstawionej w projekcie. Jeżeli gotowy produkt ma wyglądać identycznie, konieczne jest skrupulatne przygotowanie materiałów do druku. Szczególną uwagę należy zwrócić na ustawienia spadów (3 mm zapasu projektowanej grafiki, która przekracza linię cięcia produktu) i marginesów bezpieczeństwa (5 mm odstępu między istotnymi elementami graficznymi a ramką projektu).
Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest przestrzeń kolorystyczna mająca ogromny wpływ na jakość wydruku pliku. Możliwe jest projektowanie grafiki w przestrzeni barwnej CMYK lub RGB. Przestrzeń CMYK wykorzystywana jest z reguły w kolorowym druku offsetowym, cyfrowym laserowym, a także lateksowym i solwentowym. Natomiast RGB wykorzystuje się zwykle w pigmentowym druku fotografii czy w procesie wywoływania zdjęć.
Przygotowanie materiałów do druku – ustawienie nafarbienia
Ustawienie nafarbienia ma największe znaczenie w przypadku projektów zawierających dużą ilość niewielkich elementów graficznych. Nafarbienie, czyli ustawienie odpowiednich parametrów procentowych farb, najlepiej uzależnić od rodzaju papieru, na którym powstanie wydruk. Niedostosowanie poziomu nafarbienia do rodzaju wykorzystywanego podłoża może spowodować katastrofę – farby zleją się na wydrukowanym arkuszu, ponadto miejsca pokryte zbyt dużą ilością farby staną się podatne na mikropęknięcia, a co za tym idzie – znacząco obniży się trwałość wydruku.