Przygotowanie wizytówek do druku
25 sierpnia 2016
Wytrzymałe fototapety wracają do łask
22 października 2016

Najlepsze darmowe programy do obróbki zdjęć

Obróbka zdjęć to podstawa, jeżeli zależy Ci na satysfakcjonującym efekcie. Nie stać Cię na płatne programy? Wypróbuj kilka darmowych aplikacji, które może nie są tak łatwe w obsłudze i nie mają tylu funkcji co zaawansowane oprogramowanie dla grafików, jednak zaspokoją podstawowe potrzeby i umożliwią niezbędną poprawę jakości zdjęć. Nie wiesz, które z nich wybrać? Zapoznaj się z naszym zestawieniem.

Darmowe programy do obróbki fotografii:

  • FastStone Image Viewer – to przeglądarka multimediów wyposażona w sporą ilość narzędzi do edycji zdjęć, które pojawiają się w bocznych panelach. Z ich pomocą można kadrować fotografie, zmieniać ich rozmiar i kolorystykę, wyostrzać kontury, usuwać szumy oraz redukować efekt czerwonych oczu. Co więcej, program daje możliwość wykonania retuszu, nałożenia na zdjęcie znaku wodnego oraz otoczenia go ramką. Z programu można korzystać na użytek własny. Obsługuje niemal wszystkie popularne formaty plików graficznych, nawet te zapisane w RAW. Nie ma też żadnego problemu z wyświetleniem informacji zapisanych w plikach EXIF. Dostępny w wersji polskojęzycznej.
  • Gimp – to dość zaawansowana aplikacja, oferująca bardzo dużo funkcji, filtrów i niezbędnych narzędzi. Co ciekawe, można ją rozbudowywać za pomocą wtyczek i skryptów. Umożliwia pracę na warstwach, obsługuje też przezroczystości, zaznaczenia i maski, co przy zaawansowanej obróbce fotografii niezmiernie się przydaje. Niestety program nie jest łatwy w obsłudze, bo nie proponuje automatycznych rozwiązań, jednak wszystkiego można się nauczyć metodą prób i błędów oraz korzystając z opublikowanych w sieci tutoriali.
  • PicMonkey – to bardzo łatwy w obsłudze program, który oferuje mnóstwo ciekawych opcji. Pozwala na edycję zdjęć online. Pracę można wykonywać w trybie edytora, retuszera oraz w trybie ozdabiania i tworzenia kolażu. Wśród wielu funkcji można znaleźć takie jak: kadrowanie, modyfikacja rozmiaru, poprawa kontrastu, jasności i kolorów, liczne filtry oraz pędzle, przy użyciu których można usuwać skazy na cerze czy wykonać makijaż. Fotografie do edycji można pobrać z dysku komputera, banków zdjęć czy portali społecznościowych, trzeba jednak pamiętać, że ich maksymalny rozmiar nie może przekroczyć 4000 pikseli.
  • Raw Therapee – to program do odczytywania , przetwarzania i obróbki zdjęć zapisanych w formacie RAW. Jak na darmową aplikację oferuje dużo możliwości. Używając go można m.in. zmienić balans bieli, poprawić kolorystykę, podkreślić detale, usunąć zacienienia oraz pozbyć się szumów i zniekształceń.