Fotografia co musisz wiedzieć
27 stycznia 2017
Pamiątki ze ślubu
12 maja 2017

Trendy w druku 2017 – garść informacji

Trendy w druku 2017 związane są przede wszystkim z koniecznością dostosowywania się drukarń do coraz bardziej świadomych konsumentów. W porównaniu do minionych lat poprawiła się jakość zdjęć czy grafiki zamieszczanej w sieci – rynek druku nie powinien odbiegać od tych norm i prezentować wydruków gorszej jakości. W ostatnich latach rzeczywiście obserwujemy poprawę jakości druku przy jednoczesnym obniżaniu cen sporządzania wydruku.

Jakie są najnowsze trendy w druku 2017?

Omawiając trendy w druku 2017, należy wspomnieć o nanodruku. Zastosowanie tej technologii umożliwia uzyskanie kolorów lepszej jakości. W sposób znaczący poprawia się także ostrość wydruku, dzięki wykorzystaniu pigmentu składającego się z cząsteczek wielokrotnie mniejszych niż grubość ludzkiego włosa. Wydruki nanograficzne są znacznie trwalsze od tradycyjnych. Porównując nanodruk do innych technik drukarskich, zauważa się, że jest on najbardziej opłacalny.

Nie da się nie zauważyć wpływu sektora nowych technologii na rynek druku, szczególnie w zakresie drukarek 3D, wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Niestety trójwymiarowe drukarki są nadal bardzo drogie, przez co ich zakup jest domeną punktów usługowych, specjalizujących się w drukowaniu przestrzennym. Ponadto wciąż brakuje specjalistów w tej dziedzinie. Wyższe uczelnie (np. Politechnika Warszawska) zauważyły problem i otworzyły nowe kierunki związane z drukiem 3D – być może, począwszy od 2017 roku, trójwymiarowe drukarki znajdą dodatkowe zastosowania, a zawód projektanta 3D stanie się niezwykle popularny.

W ostatnich latach wzrasta liczba drukarek podłączonych do sieci. Najnowsze trendy w druku 2017 mówią, że informacja o stanie wydruku musi być łatwo dostępna z różnych miejsc świata. Wyzwaniem dla producentów drukarek i samych drukarń będzie zapewnienie bezpiecznego użytkowania takich urządzeń, bezpieczeństwa przeznaczonych do wydruku informacji i danych. Rynek druku będzie musiał dostosować sprzęt i usługi do nowych potrzeb użytkowników.

Coraz lepiej zarządza się drukiem w przedsiębiorstwach. Popularne staje się oprogramowanie typu MPS (Managed Print Services), wykorzystujące Internet Rzeczy, czyli koncepcję, wedle której przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić i przetwarzać dane przy pomocy inteligentnej instalacji elektrycznej KNX lub sieci komórkowej. Przedsiębiorcy zmniejszają wydatki na druk, poprzez postępującą optymalizację sfery druku.

Wzrost wydajności przemysłu poligraficznego

Przemysł poligraficzny notuje coraz większy wzrost wydajności oraz spadek cen, co wynika z wprowadzenia najnowszych, ekonomicznych rozwiązań. W 2016 roku GUS przeprowadził badanie, z którego wynika, że wartość sprzedana polskich przedsiębiorstw poligraficznych systematycznie rośnie. Okazuje się, że najnowsze technologie nie tylko nie powodują szkód na rynku druku, ale doskonale z nim współgrają.

W obecnym roku będziemy obserwować liczne przemiany na rynku poligraficznym. Najnowsze trendy w druku 2017, a więc rozwój nanodruku i druku 3D, optymalizacja kosztów wydruku czy poświęcenie większej uwagi bezpieczeństwu informatycznemu pokazują jak doskonale znany od wieków druk odnajduje wśród obecnych technologii i podąża za wymaganiami współczesnych użytkowników.