Fotoalbumy ślubne – proces ich powstawania

Fotoksiążki – idealny pomysł na prezent
9 lutego 2016
Jak robić dobre zdjęcia?
29 czerwca 2016

Nastała prawdziwa moda na tworzenie tematycznych fotoksiążek upamiętniających ważne chwile i wyjątkowe wydarzenia. Szczególnie chętnie na ich wykonanie decydują się nowożeńcy, chcąc w ten sposób zatrzymać urok niesamowitych chwil i zyskać trwałą pamiątkę na lata, która będzie przywoływała w pamięci cudowne wspomnienia. Dla tych, którzy są ciekawi jak powstają fotoalbumy ślubne przygotowaliśmy właśnie ten wpis. Wyjaśniamy w nim, jak krok po kroku, projektowane i wykonywane są fotoksiążki. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Etap I – projektowanie

Wszystkie fotoksiążki wykonywane są na wzór przygotowanego wcześniej projektu. Młoda Para może go stworzyć samodzielnie, korzystając z darmowych kreatorów online lub aplikacji, które instaluje się na dysku komputera bądź zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie np. drukarni. W projekcie muszą zostać uwzględnione: ilość stron, rodzaj papieru, ułożenie zdjęć i kolejność ich występowania, odcień tła, rodzaj oprawy i jej obicia.

Ustalenie powyższych kwestii jest kluczowe, ponieważ pozwala na spersonalizowanie produkty i decyduje o tym, jaką będą wyglądały fotoalbumy ślubne.

Etap II – wywoływanie lub drukowanie zdjęć

Naturalnie nie ma fotoksiążek bez zdjęć. Aby możliwe było ich umieszczenie w wykonywanym produkcie, trzeba je najpierw wywołać lub wydrukować. Aktualnie robi się to stosując jedną z dwóch metod, dobieranych w zależności od wskazanego przez klienta rodzaju papieru. Pierwsza z nich polega na naświetlaniu z użyciem minilabu, a druga polega na drukowaniu fotografii przy użyciu wysokiej jakości drukarek cyfrowych. Obie metody zapewniają uzyskanie ostrych, wyraźnych i doskonałych jakościowo zdjęć, z których zostaną stworzone piękne fotoalbumy ślubne. Naturalnie, jeśli klienci nie dostarczyli wykonawcy fotoksiążki projektu, to powinni przynieść zdjęcia w postaci plików cyfrowych, zapisanych na przenośnym dysku, by można je było przenieść na komputer i ustalić ich rozmiar oraz kolejność pojawienia się w fotoksiążce.

Etap III – składanie bloku fotoksiążki

Gdy zdjęcia zostaną wydrukowane, przychodzi czas na skład bloku fotoksiążki. To niezmiernie ważny element decydujący o jej trwałości. Na tym etapie każda z rozkładówek zostaje poddana procesowi bigowania, który polega na jej zgięciu w określonym wcześniej miejscu. Dzięki temu fotoalbumy ślubne zostaną złożone w prawidłowy sposób, a ich trwałość będzie zadowalająca (więcej informacji w tym temacie znajdziecie na gutenberg-drukarnia.pl/druk-cyfrowy/fotoalbumy-slubne). Następnie, już złożone strony łączy się za pomocą przekładek (są to sztywne karty pokryte warstwą kleju termoaktywnego) i równo ustawia w blok na tzw. przymiarze. Całość prasuje się przy użyciu odpowiedniej maszyny i wysokiej temperatury, tak by rozkładówki dokładnie połączyły się z przekładkami. Po upływie kilku minut blok wyciąga się z prasy i przycina z trzech stron przy użyciu gilotyny, tak by wszystkie boki były idealnie równe. Co więcej, na grzbiet nakleja się jeszcze wzmacniającą taśmę, tak by żadna strona nie wypadła. W niektórych przypadkach przycina się też rogi rozkładówek, nadając im półokrągły kształt. W ten sposób zabezpiecza się je przed nieplanowanym zagięciem i tym samym zwiększa ich trwałość.

Etap IV – przygotowanie okładki

Naturalnie, aby fotoalbumy ślubne zyskały określony wygląd trzeba jeszcze przygotować okładkę. Wzorów okładek jest mnóstwo, więc z pewnością każdy klient znajdzie taką, która spełni jego oczekiwania. Proces ich wykonywania różni się w zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, jednak najczęściej do ich zrobienia używa się tektury o grubości 4-6 mm, gąbkowego wypełnienia oraz tkaniny np. skóry naturalnej, eko-skóry, płótna, winylu lub wysokiej jakości tkaniny. Oczywiście o rodzaju użytych materiałów i kolorze okładki decyduje klient. Istnieje również możliwość jej spersonalizowania poprzez wykonanie grawera, tłoczenia, nadruku lub naszycia na nią wzoru/aplikacji. Każdy z wyżej wymienionych zdobień tworzony jest z zachowaniem wszelkiej staranności, tak żeby uzyskany efekt był estetyczny, a okładka fotoksiążki wyglądała oryginalnie i wyjątkowo.

Etap V – połączenie bloku z okładką

Gdy blok i okładka są gotowe przychodzi czas na ostatni etap, czyli ich połączenie. Oba elementy skleja się i umieszcza w specjalnej prasie, by pod wpływem temperatury ściśle się ze sobą połączyły. Przeprowadzenie tego zabiegu powoduje, że fotoalbumy ślubne są trwałe i odporne na wielokrotne przeglądanie, tak by w żaden sposób nie wpłynęło ono na stan i położenie stron.

Wykonane w ten sposób produkty są wytrzymałe, cieszą oko i zachwycają swoją trwałością. Stanowią idealne rozwiązanie, gdy chcemy zyskać pamiątkę na lata. Fotoksiążki wyglądają elegancko, luksusowo i świetnie prezentują się na półce w towarzystwie innych książek. Wykazują doskonałą odporność na uszkodzenia mechaniczne, do których powstania może dojść w trakcie ich przeglądania. Idealnie spisują się w roli pamiątki ślubnej, niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je ze zdjęć upamiętniających wakacyjny wyjazd bądź inną uroczystość rodzinną i podarować go bliskiej osobie w prezencie.