
Fotografia i jej rodzaje – podstawowa klasyfikacja
Fotografia to technika rejestrowania i utrwalania obrazów za pomocą światła. Jest dość rozległa, dlatego trudno wskazać jej poszczególne rodzaje, zwłaszcza że się wzajemnie przenikają. Niemniej istnieje podstawowa klasyfikacja, która dzieli fotografię na artystyczną i użytkową. Czym się charakteryzuje każda z nich i jakie inne podziały fotografii jesteśmy w stanie wyróżnić?
Fotografia artystyczna
Fotografia artystyczna to robienie zdjęć, które mają ukazywać wartość estetyczną. Wykonuje się je, by inni mogli podziwiać umiejętności fotografa bądź zachwycać się doskonałym uchwyceniem chwili czy piękna osoby/przedmiotu/pejzażu znajdującego się w kadrze. Z tego typu zdjęć tworzy się albumy, wystawy, galerie. Swym zakresem obejmuje wszelkiego rodzaju sesje okolicznościowe, studyjne, ślubne, portrety, fotografie rodzinne, akty. Ponadto mieści się w niej fotografia koncepcyjna, abstrakcyjna, surrealistyczna, humorystyczna i makabryczna. Gotowe zdjęcia mają wzbudzać emocje, w szczególności zachwyt nad ukazaną estetyką. Za ich pomocą artysta może wyrazić to, co czuje i ukazać swój talent.
Fotografia użytkowa
Fotografia użytkowa nastawiona jest na cel. Ma przyciągać uwagę i jak najlepiej reklamować produkt bądź promować usługę, by przekonać odbiorcę, że go/jej potrzebuje. Oczywiście jej rolą jest wyeksponowanie wszystkich walorów przedmiotu, wyróżnienie go na tle innych i „dostarczenie” odbiorcy informacji o nim. Warto jednak zaznaczyć, że w jej obrębie nie mieści się tylko fotografia produktowa, ale i reportażowa. Ta druga ma w wiarygodny sposób ukazywać miejsca czy wydarzenia, by odbiorca zyskał ogólny ogląd sytuacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zdjęcia miały wyraz artystyczny, jednak nie mogą przerysowywać treści. Naturalnie zapotrzebowanie na ten typ fotografii jest równie duże, jak na fotografię artystyczną.
Inne podziały fotografii
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jednoznaczna klasyfikacja fotografii nie jest możliwa. Niemniej da się utworzyć podziały, biorąc pod uwagę pewne wyznaczniki. Są nimi: typ fotografowanego obiektu, miejsce wykonywania zdjęć oraz przeznaczenie. Zacznijmy od ostatniego wskaźnika. Ze względu na przeznaczenie fotografię można podzielić na omówioną przez nas wcześniej fotografię artystyczną i użytkową.
Z kolei kierując się typem fotografowanego obiektu, można wskazać:
fotografię portretową – zdjęcia osób (dorosłych i dzieci) ukazujące nie tylko ich twarz, ale i całą sylwetkę;
fotografię przyrodniczą – ukazującą piękno natury, zwierząt, otaczającego nas świata, niejednokrotnie nastawiona jest na detale;
fotografię krajobrazową – główną rolę gra w niej szeroki kadr przedstawiający piękno zjawisk i nietypowe miejsca, skupia się na ujęciu wybranego fragmentu przestrzeni i przedstawieniu go w zachwycający sposób;
fotografia okolicznościowa – to dokumentowanie najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka (ślub, chrzest dziecka, komunia, impreza osiemnastkowa) w celu uzyskania pamiątki, zarejestrowania emocji i ulotnych chwil.
Natomiast biorąc pod uwagę ostatni wyznacznik, jakim jest miejsce robienia zdjęć, to stosuje się podział na:
fotografię studyjną – jak sama nazwa wskazuje, zdjęcia robi się w specjalnie przygotowanym do tego studiu, najczęściej korzysta się z niej przy opracowywaniu kampanii reklamowych, fotografowaniu produktów, stylizacji itp.;
fotografię wewnątrz budynków – służy ukazaniu aranżacji wnętrz i zastosowanych rozwiązań architektonicznych, tego typu zdjęcia bardzo często pojawiają się magazynach branżowych;
fotografię plenerową – to robienie zdjęć przedmiotom lub osobom w otoczeniu natury, zwykle przyroda stanowi dla nich tło.
Oczywiście wyżej opisane podziały i podkategorie są tymi podstawowymi. Warto je poznać, nawet jeżeli chcesz zajmować się fotografią wyłącznie amatorsko!